Uncategorized

Mitsotakis’ten Merkel’e: Bizim yerimiz euro’da, kemer sıkmayı hak etmiyoruz

Berlin’de gerçekleşen görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Mitsotakis “Yunanistan’ın yerinin Euro Bölgesinin katı çekirdeğinde olduğu” mesajını gönderdi. “Almanya Başbakanına yedi yılı aşkın süredir devam eden ekonomik ve sosyal kriz nedeniyle Yunanların geçirdiği zorluklardan bazı görüntüler ilettiğini” ifade eden Mitsotakis gençlerdeki işsizliğe ve aşırı yoksulluğa dikkat çekti.

Vatandaşların ailelerine yardım etmek için sarf ettikleri büyük uğraşları Merkel’e anlatan Mitsotakis “Yunanların büyük bir çoğunluğu için ülkenin yerinin Avrupa’nın merkezinde olduğunu ve bunun tartışmaya açık olmadığını” iletti.

“Drahmiye dönüşe ve bu senaryoları yayanlara açıkça ‘hayır’ diyoruz. Yunanistan Euro Para Bölgesi’nin üyesidir ve öyle olmaya devam edecektir” şeklinde konuşan ND Partisi Genel Başkanı “hükümetin gecikmelerinin, kreditörlerin aşırı taleplerde bulunmasına yol açtığı aşikardır” dedi.

“Memleketin ihtiyacı olan cesur değişiklikleri uygulamakta Aleksis Tsipras’ın başarısızlığının bedelini çok ağır bir şekilde toplumun ödediğini” dile getiren Kiryakos Mitsotakis “Bu değişiklilerden birçoğunun hiçbir mali külfeti de yok. Tsipras hükümetinin ekonominin kalkınmasına, yatırımcıların ülkeye çekilmesine ve özel sektörde yeni iş kadrolarının oluşturulmasına yönelik hiçbir planı yok” ifadelerini kullandı ve göçmen-mülteci krizi konusunda da hükümetin beceriksizliğiyle tehlikeli durumlara yol açtığını söyledi.

Anamuhalefet lideri son olarak “Yunanlar daha iyi bir hayatı hak ediyor biz de bunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.