Uncategorized

Bloomberg: Yeni önlemlerle bile Yunanistan için 4. memorandum kaçınılmaz

Analizde, Tsipras hükümetinin kreditörlerin talep ettiği önlemleri parlamentodan geçirse bile bu tehlikenin olduğu vurgulanıyor.

“Yunanistan 2015’te olduğu gibi yeniden Grexit’in eşiğine gelmemek için kendisine dayatılan yeni acılı önlemleri benimsemek zorunda. Diğer taraftan dördüncü bir memorandum Yunanistan’ı ‘köşede’ bekliyor” ifadelerine yer verilen Nikos Hrisoloras imzalı değerlendirmede “20 Şubat’taki kritik Eurogrup toplantısına sadece bir hafta kaldı ve Yunan hükümetinin IMF ile olan ilişkileri günden güne kötüleşiyor. Atina IMF’yi Yunan halkının fedakarlıklarını yok sayarak sosyal sigortalar ve vergi muafiyet sınırıyla ilgili yeni acılı reformlar konusunda baskı yapmakla suçluyor” deniliyor.

Brüksel Avrupa Politika Merkezi Müdürü Yannis Emanuilidis ise “Müzakerelerdeki çıkmazdan IMF’yi sorumlu tutmak artık sonuç vermeyen bir strateji, çünkü Tsipras ortak bir cepheyle karşı karşıya. Yunan hükümetinin, kreditörlerin taleplerine direnmeye devam ederek Almanya ve IMF’nin gerçek niyetini doğru değerlendirememe tehlikesi de var” yorumunu yapıyor.

4. Memorandum kaçınılmaz

Kreditörlerin Yunan ekonomisiyle ilgili değerlendirmeleri farklılık gösterse de taraflar Atina’dan istedikleri önlemler konusunda mutabık.

Bloomberg’in analizinde de “Bu da Tsipras’ı zor durumda bırakıyor çünkü ya kreditörlerin istediği vergi muafiyet sınırının düşürülmesi ve emekli maaşlarının kesintiye uğraması gibi sancılı önlemleri kabul etmek zorunda ya da kreditörlere ve kemer sıkma politikasına karşı bilindik retoriği benimseyerek – ve böylece ülkesinin Euro Bölgesi’nde kalmasını tehlikeye sokarak – erken seçim ilan etmek  zorunda” ifadeleri yer alıyor.

Tsipras kreditörlerin istediği önlemleri yasalaştırsa bile dördüncü memorandumun kaçınılmaz olduğu belirilirken, Bruegel adlı think thank kuruluşundan Zolt Darvas “Yunanistan’ın 2018 yılında sürdürülebilir faizler talep ederek piyasalara dönebileceğini göremiyorum. Eğer kreditörler Yunanistan’ın yarı borcunu silmezse, ki bu politik açıdan pek de reel bir durum değil, dördüncü bir memorandumun kaçınılmaz olacağını düşünüyorum” diyor.