Uncategorized

Batı Trakyalı SYRIZA milletvekillerinden Azınlık Eğitimi Bölümü hakkında açıklama

“Azınlık eğitiminin desteklenmesi ve seviyesinin yükseltilmesi mevcut hükümetin hedeflerinden biridir” ifadeleriyle başlayan açıklamada “SÖPA’nın kapatıldığı, daha sonra Trakya Dimokritos Üniversitesinde Azınlık Programı Öğretmenleri Okulunun (Didaskalio) kurulduğunu ancak 6 yıllık olan bu bölümün hiçbir zaman çalışmadığını ve Aristotelio Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösterecek Azınlık Eğitimi Bölümünün tam da bu açığı kapatacağı” belirtiliyor.

Rodop, İskeçe (Xanthi) ve Evros SYRIZA milletvekilinin imzasını taşıyan açıklamada Azınlık Eğitimi Bölümü’nün Trakya Dimokritos Üniversitesi’nde değil de Selanik Aristotelio Üniversitesi çatısı altında çalışacak olmasına getirilen eleştirilere şöyle cevap verildi:

1. Trakya Dimokritos Üniversitesi böyle bir bölümün kurulmasıyla hiçbir zaman ilgilenmedi. Aksine, Azınlık Eğitimi Bölümünün gayrıresmi olarak 2011 yılından beri faaliyet gösterdiği Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi bu yönde defalarca ilgili kararlar aldı ve onaylanmak üzere bu karaları Yunanistan Eğitim Bakanlığına sundu.

2. Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi azınlıkların eğitimi konusunda önemli tecrübeye ve yüksek ihtisasa sahip. Müfredatında da bu konuda çok sayıda ilgili ders bulunmakta. Bu da yüksek kaliteli eğitim ihtiyacına acilen karşılık vermesi konusunda fakülteyi oldukça kapasiteli kılıyor.

3. Bölümün Selanik Aristotelio Üniversitesinde kurulması azınlık gençlerine Trakya’nın dar coğrafi sınırlarından ve kültürel kısıtlamalarından dışarı çıkma imkânı tanırken, bununla birlikte artık üniversite düzeyinde olacak eğitimlerinin seviyesinin gerekli şekilde yükseltilmesini sağlıyor.

4. Hükümetimiz tarafından Trakya Dimokritos Üniversitesinin değerinin düşürülmesine yönelik hiçbir hamle yoktur. Aksine, devamlı üniversitemizin seviyesinin yükseltilmesi için mücadele veriyoruz. Zaten, Trakya Dimokritos Üniversitesi SÖPA mezunu öğretmenlerine yönelik denklik programının sorumluluğunu üstlenmektedir ve yeni yasayla birlikte azınlık okullarındaki her iki eğitim programında görev yapan öğretmenleri eğitime yetkisi de yine Trakya Dimokritos Üniversitesine aittir.

Açıklamada İskeçe SYRIZA milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Stathis Yannakidis ve Grigoris Stogiannidis, Rodop SYRIZA milletvekilleri Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf ve son olarak Evros SYRIZA milletvekilleri Yorgos Kaysas, Anastasia Gara ve Dimitris Rizos’un imzası bulunuyor.

Açıklamanın Yunanca tam metni için BURAYA TIKLAYINIZ!