Uncategorized

Sahillerin belediyelere devredilmesine yönelik yeni yasa geliyor

aftodioikisi.gr sitesinin haberine göre Maliye Bakanlığı Kamu Serveti Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan yeni yasada öngörülen bazı hususlar şöyle:

– Sahiller, bütün belediyeler için aynı şart ve koşullarla elektronik ortamda gerçekleştirilecek kamu ihaleleriyle özel kişilere tahsis edilecek. Her belediye veya bölge için ihaleler farklı dönemlerde açılacak.

– Henüz kamu ve belediyelerin gelir oranları belirlenmiş değil. Bugün için bu oran 30’a 70 olarak belirleniş durumda. Böylece 2016 yılında elde edilen 50 milyon euro’nun 15 milyon euro’su kamuya, 35 milyon euro’su ise belediyelere verilmişti. Maliye Bakanlığı ise yeni sistemle gelirlerin üçe katlanacağını tahmin ederken, oranın tersine çevrilmesini yani gelirin %30’unun belediyelere %70’inin ise kamuya verilmesini planlıyor. Ancak bu şekilde de belediyelerin bugün için 35 milyon euro olan gelirini 45 milyon euro’ya çıkartacağı belirtiliyor. Ancak belediyeler ise gelirlerin bu kadar artış kaydedeceği konusunda çekinceli. Ayrıca sahillerin bakımını ve cankurtaranların masraflarını da gerekçe göstererek oranların değişmemesini istiyor.

– Yeni yasa tasarısı ve akabinde yayınlanacak ortak bakanlık kararnamesi Danıştay kararlarında yer alan taleplerle tam uyumlu olacak.