Uncategorized

Yüksek vergiler yüzünden Yunan vatandaş kayıt dışı ekonomiye yöneldi

Kreditörlerin kemer sıkma taleplerine uyum sağlamak için Yunan hükümetinin daha fazla vergi artırımına gittiğini yazan gazete “son iki ayda 21 binden fazla serbest meslek sahibi ve küçük işletme faaliyetlerini durdurdu. Ancak bunlardan çoğu gerçekte iş yapmayı bırakmadı” diyor.

Haberin devamında ise muhasebesi Dimitris Tsamopulos’un “Bunların ekseri çoğunluğu çalışmaya devam ediyor. Ancak artık kayıtdışı istihdam veya kaçak iş piyasasında devam ediyorlar. Yaşamak için bir şey yapmak zorunda olduklarını söylüyorlar” sözlerine yer veriliyor.

Gazete ise “Kayıtdışı ekonominin güçlendiği görülüyor. Çünkü yeni kemer sıkma önlemleri bir zamanlar yasalara uyan Yunanların kaçak işe başvurmaya sevk ediyor” yorumunu yapıyor. Kayıtdışı ekonominin Yunanistan’ın gayrisafi yurtiçi hasılasının %20-25’ine tekabül ettiği tahmin edilirken “Birçok kişi veya işletme vergilerden kurtulmak için gelirlerini gizliyor” deniyor.

Ekonomist Gens Bastian ise “Meselenin özü şundan ibaret: Giderek artan vergi sorumluluklarını karşılayacak kaynağa artık sahip olmayan vatandaş ve işadamlarının sayısı da giderek artıyor. Başka alternatifleri de olmadığı için birçoğu kayıtdışı ekonomiye yöneliyor” diyor.

İşsizliğin %23’e ulaştığı ülkede pek çok kişi için kayıtdışı ekonominin can simidi olduğu ifade edilen haberde “Bazıları ise bunu, güvenmedikleri hükümetin kamu borcu çukuruna para atmayı durdurmasını sağlamanın bir yolu olarak görüyor” ifadelerine yer veriliyor.

Adının Yannis olduğunu ifade eden ve vergilerin %10 olduğu Bulgaristan’a şirket açan bir Yunanlı ise gazeteye yaptığı açıklamada “İllegal olmaya sizi zorluyorlar. Tabiî ki de kaçak işe davam edeceğim. Geçinmek zorundayım” ifadelerini kullanıyor.

NYT gazetesi “On binlerce Yunan vatanlarındaki yüksek vergilerden kurtulmak için Yannis gibi verginin düşük olduğu Bulgaristan, Kıbrıs, Lüksemburg ve diğer ülkelerde aynısını yapmış durumdalar. Bu da Yunan devleti için daha az gelir ve vergi ödeyen işadamları ve işletmeler için haksız rekabetin oluşması anlamına geliyor” değerlendirmesini yapıyor.